Woda jest jednym z podstawowych czynników, który pozwala na odpowiedni rozwój i wzrost zwierząt. Aby jednak spełniała wszystkie warunki, musi być ona czysta i świeża. Przez cały cykl hodowli, który w zależności od jej rodzaju może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, linie pojenia mają prawo się zanieczyścić. Znaleźć się w niej mogą zarówno zanieczyszczenia wynikające z jej przepływu przez rurociąg, jak i takie w postaci resztek paszy, piór, kurzu czy ściółki. Ponadto poprzez linie pojenia podaje się witaminy, leki, szczepionki i suplementy. Pozostawiają one na niej osad, który zapycha przepływ, co z kolei prowadzi do ograniczenia jej ilości. Wszystkie te elementy stają się idealną pożywką dla drobnoustrojów, dlatego tak ważne jest regularne jej czyszczenie. Wykonasz je za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w ofercie InvestaChem – środka MULOMIR I, POLISAMIR CIP, IXOMIR.

Linia pojenia – wskazówki dotyczące utrzymania jej w czystości

Hodowcy coraz lepiej radzą sobie z dbałością o odpowiednią jakość wykorzystywanej wody. Wychodząc z założenia, że zakład uzdatniania wody i gmina dostarczą ją niezanieczyszczoną, sam hodowca musi zadbać o czyste systemy pojenia – od etapu przyłącza wodnego przez wszystkie arterie wodne po poidło, smoczek, nypel i rurkę wodowskazową. O higienie i bezpieczeństwie powinien myśleć już na etapie planowania systemu, za pomocą którego ma odbyć się pojenie drobiu. Instalacja taka powinna być wykonana z dobrych jakościowo materiałów. Jej budowa powinna minimalizować miejsca, w których mógłby odkładać się brud, osad i inne zanieczyszczenia. Po zainstalowaniu, aby zachować odpowiednią higienę, linia pojenia musi być regularnie czyszczona i dezynfekowana. Ważne jest uwzględnienie wnętrz jej poszczególnych elementów, takich jak filtry, reduktory, rurki, nyple, smoczki oraz dozowniki. Zabiegi czyszczenia można podzielić na dwie grupy:

  • fizyczne – wykonywane mogą być w trakcie chowu zwierząt w budynku, szczególnie wtedy, gdy jest to nagła sytuacja, związana z niespodziewaną niedrożnością systemu. Niedrożność najczęściej wynika z nadmiernego namnożenia się biofilmu, czy ciemnej, galaretowatej mazi, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii m.in. Staphylococcus czy E.coli. Ten rodzaj zabiegów jest bezpieczny dla znajdującego się we wnętrzu drobiu, ponieważ odbywa się z użyciem wody i/lub sprężonego powietrza. W tym celu należy wyposażyć się w specjalne urządzenie do czyszczenia linii pojenia. Za jego pomocą którego pulsacyjnie wstrzykuje się wodę i powietrze. Dzięki temu można pozbyć się osadu z kamienia pokrywającego ściany systemu pojenia. Zabieg ten niestety nie sprawi, że pozbędziesz się bakterii, dlatego powinieneś go traktować jako przedwstępne mycie przed tym właściwym – chemicznym;
  • chemiczne – jest to usuwanie biofilmu, czyli wspomnianej mazi i odkamienianie za pomocą specjalnych preparatów myjących i dezynfekujących. Wykonuje się go zazwyczaj po zakończeniu cyklu produkcyjnego i przed wstawieniem do kurnika nowych kur. W tym celu niezbędne jest skorzystanie ze specjalnych środków o działaniu czyszczącym i dezynfekującym. Znajdziesz je w ofercie InvestaChem. Gdy kurnik jest pusty, należy środkiem zasadowym zalać system, za pomocą którego odbywa się pojenie drobiu. Przygotowany środek można wprowadzić za pomocą tych samych dozowników, które stosuje się do podawania lekarstw i szczepionek lub wpompować bezpośrednio do systemu. Środek powinno się zostawić na 2-3 godziny, po czym należy dokładnie przepłukać linię pojenia. Potem tę czynność należy powtórzyć z użyciem środka kwaśnego, który usunie osad mineralny. Co ważne, preparaty do czyszczenia linii pojenia zawsze należy używać w kolejności – najpierw zasadowe potem kwaśne. Zmiana kolejności sprawi, że wykonane działania będą mało skuteczne.

O linie pojenia zadbasz ze środkami od InvestaChem!

W ofercie InvestaChem znajdziesz wszelkie niezbędne środki chemiczne. Zarówno te zasadowe (MULOMIR I), jak i o odczynie kwaśnym (POLISAMIR CIP, IXOMIR), które zadbają o czystość systemu pojenia w Twoim kurniku. Pojenie drobiu nigdy nie było tak bezpieczne i higieniczne, jak po czyszczeniu linii naszymi środkami. Skontaktuj się z nami i poznaj całą ofertę.

Udzielamy wszelkich informacji w zakresie mycia, dezynfekcji, utrzymania higieny i bioasekuracji. Dobieramy właściwe materiały w zależności od zabrudzeń, powierzchni, pomieszczeń i urządzeń. Napisz do nas, przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.