Produkcja wysokiej jakości mleka, wymaga od hodowcy spełnienia wielu warunków. Poza oczywistymi jak genetyka, odpowiednia ilość i jakość pasz, warunki bytowe, kluczowym aspektem jest zdrowotność stada. Tylko zdrowa krowa wyprodukuje dużą ilość wysokiej jakości mleka o właściwych parametrach, co przekłada się na zysk hodowcy. Gwarancją zdrowego stada jest właściwa higiena doju oraz stan urządzeń udojowych. Istotną rolę odgrywa dokładne czyszczenie i dezynfekcja w gospodarstwa mlecznego, którą wykonasz za pomocą dostępnego w ofercie InvestaChem preparatu zasadowego myjąco-dezynfekcyjnego  Mulomir I oraz kwaśnego preparatu CID MIR PA oraz opcjonalnie dodatkowej dezynfekcji IXOMIR na bazie kwasu nadoctowego i nadtlenku wodoru. Dzięki tej technologii,  właściciele hodowli mogą nie tylko zmniejszyć ilość występujących patogenów, ale także zatrzymać cykl chorobowy, jeśli w stadzie znajdzie się chore zwierzę.

Jak zadbać o wysoką jakość mleka w gospodarstwie mlecznym?

Zakład mleczarski odbierający surowiec jako główne kryterium jakości bierze pod uwagę:

  • brak substancji hamujących,
  • wysokie białko i tłuszcz,
  • niską liczbę komórek somatycznych (LKS),
  • niską liczbę drobnoustrojów.

W przypadku dwóch pierwszych punktów istotne jest właściwe zarządzanie stadem, prawidłowe postępowanie z krowami zasuszonymi, leczonymi (aby do zbiornika głównego nie trafiło mleko od krów leczonych antybiotykami) oraz odpowiednie żywienie uwzględniające potrzeby krowy zarówno produkcyjne, jak i bytowe.

Liczba komórek somatycznych w głównej mierze zależy od kondycji zdrowotnej krowy, a zwłaszcza wymienia. Mastitis (stan zapalny gruczołu mlekowego) jest główną przyczyną wzrostu komórek somatycznych w mleku, wpływa znacząco na obniżenie produkcji oraz jakości mleka.

Gospodarstwo mleczne – czynniki wpływające na zdrowie stada

Istotnymi czynnikami determinującymi wzrost zapaleń u krów mlecznych są

  • drobnoustroje – bakterie, grzyby, glony;
  • czynniki zewnętrzne (środowiskowe) – warunki bytowe, higiena doju oraz stan urządzeń udojowych, żywienie, zarządzanie stadem;
  • czynniki wewnętrzne – wydajność, faza laktacji, uwarunkowania genetyczne, schorzenia metaboliczne, budowa wymienia.

Aby skutecznie ograniczać negatywny wpływ drobnoustrojów chorobotwórczych na zdrowotność wymion, należy przede wszystkim zadbać o profilaktykę, czyli właściwą rutynę doju, prawidłowy stan oraz higienę urządzeń udojowych (poprzez stosowanie wysokiej jakości środków do mycia i dezynfekcji) właściwą higienę przed i poudojową, aby zminimalizować ryzyko wniknięcia patogenów do kanału strzykowego. Istotnym punktem jest również wyeliminowanie możliwości wzajemnego zarażania się krów między sobą poprzez wspólny aparat udojowy

– tu z pomocą przychodzą specjalizowanie preparaty na bazie kwasu nadoctowego i nadtlenku wodoru, takie jak IXOMIR, które użyte do dezynfekcji kubków udojowych skutecznie eliminują drobnoustroje chorobotwórcze.

– również skuteczne właściwości pielęgnacyjne zapewniają nasze preparaty do zabezpieczenia strzyków przed i po udoju.

Preparat IXOMIR – skuteczny wobec bakterii chorobotwórczych

Zaletą preparatu IXOMIR, stosowanego do dezynfekcji urządzeń udojowych, jest wysoka skuteczność. Dodatkowo, preparat jest neutralny dla ludzi i mleka oraz sprzętu. Roztwór w stężeniu 0.5% przygotowujemy poprzez rozpuszczenie go w zimnej wodzie. Następnie należy zanurzyć w nim kubki udojowe na ok. 15 sekund i gotowe. Środek dezynfekujący IXOMIR jest wydajny i prosty w użytkowaniu.

Zadbaj o swoje gospodarstwo mleczne z InvestaChem

Każde gospodarstwo mleczne wymaga zachowania odpowiedniej higieny. Zadbasz o nią, chociażby dzięki preparatowi IXOMIR, który dostępny jest w ofercie Investa Chem. Dzięki wydajnej formule jest to niezwykle tanie rozwiązanie, a ponadto bezpieczne zarówno dla ludzi, mleka, jak i samego sprzętu. Rozcieńczenie preparatu powinno odbywać się według ściśle określonych proporcji, tak by nie uszkodzić gumy, która jest jednym z elementów urządzeń do dojenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi specjaliści służą pomocą. Pomożemy dobrać odpowiednie środki, ich proporcje, a także przekażemy wszelkie niezbędne wskazówki dotyczące ich stosowania.

Zadbaj o swoje gospodarstwo mleczne i płynące z niego zyski z niewielką pomocą Investa Chem!

Udzielamy wszelkich informacji w zakresie mycia, dezynfekcji, utrzymania higieny i bioasekuracji. Dobieramy właściwe materiały w zależności od zabrudzeń, powierzchni, pomieszczeń i urządzeń. Napisz do nas, przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.