Wędzenie przemysłowe to zabieg technologiczny zachodzący w specjalnych komorach wędzarniczych lub wędzarniczo-parzelniczych, który oprócz nadaniu wyjątkowych właściwości poddawanym obróbce surowcom sprzyja także powstawaniu ciężkich do usunięcia zabrudzeń. W trakcie tego procesu powstają substancje smoliste, które wpływają negatywnie nie tylko na smak i bezpieczeństwo przygotowywanych wyrobów, ale także na użytkowanie komór wędzarniczych. W InvestaChem przygotowaliśmy specjalny preparat, który skutecznie usuwa tego typu zabrudzenia. FOAM PLUS to silnie alkaliczny środek, dzięki któremu higienizacja komór wędzarniczych stanie się szybkie, przyjemne i przede wszystkim skuteczne.

Dlaczego mycie komory wędzarniczej jest takie ważne?

Mycie komór od dawna spędza sen z powiek wędzarzom. Żmudne zeskrobywanie smółki oraz innych osadów było procesem mało efektywnym, czasochłonnym i niemożliwym do przeprowadzenia w procesie produkcji. Dziś stosowanie preparatów myjących znacznie przyspieszyło proces mycia i dezynfekcji, a komora jest myta każdorazowo po zakończeniu procesu wędzenia. Pomimo postępu technologicznego w konstrukcji komór, problem z utrzymaniem ich w czystości nadal nie wszystkim pozwala spać spokojnie. Oprócz smółki i sadzy, w procesie wędzenia powstają również osady organiczne – tłuszcze oraz białka.

Higienizacja komór wędzarniczych powinna zapewnić czystość fizyczną, chemiczną, ale przede wszystkim mikrobiologiczną. Oznacza to, że powierzchnie powinny być wolne od osadów fizycznych widocznych gołym okiem, pozostałości środków chemicznych zastosowanych do mycia i dezynfekcji oraz wszelkich mikroorganizmów. Bez względu na stosowane techniki mycia, czy to w myciu ręcznym, czy też w obiegach zamkniętych, oczekiwania co do rezultatu procesu mycia są takie same – komora wędzarnicza powinna być wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Prawidłowo umyta ma czyste przewody („kielichy”, rury doprowadzające) oraz dymogenartory, co zapobiega pyleniu komór, a tym samym nie obniża walorów jakościowych wędzonych produktów. Brak systematycznego mycia komór może doprowadzić do zanieczyszczeń mikrobiologicznych czy związkami WWA, a także do niedrożności wspomnianych przewodów, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wybuchu i samozapłonu komory wędzarniczej. Aby tego uniknąć, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty jak FOAM PLUS od InvestaChem.

Mycie komór wędzarniczych za pomocą FOAM PLUS od InvestaChem

Preparat FOAM PLUS sprawdza się w komorach wszystkich typów, tych starszych, jak i tych z pełną automatyzacją procesów mycia. Jest to nowoczesny środek silnie alkaliczny do usuwania osadów powstających w procesie wędzenia. Skutecznie usuwa smółkę wędzarniczą, naloty z dymu i smoły, a przede wszystkim tłuszcze i białka, które w trakcie obróbki termicznej surowców ulegają krystalizacji i polimeryzacji, stając się trudnym przeciwnikiem w walce o utrzymanie czystości komory wędzarniczej. FOAM PLUS redukuje nakład pracy oraz skraca czas mycia, gdyż już pierwsze mycie pozwala uzyskać bardzo wysoką skuteczność higieniczną, bez konieczności powtórnego mycia bądź domywania powierzchni ręcznie. Zarówno w myciu ręcznym, jak i w obiegu zamkniętym.

Higienizacja komór wędzarniczych przebiegnie szybko, sprawnie i skutecznie z FOAM PLUS. Ten alkaliczny preparat to bezpieczeństwo produkowanej żywności i wymierne korzyści ekonomiczne dla firmy, poprzez redukcję zużycia o 40-50% w porównaniu do podstawowych preparatów myjących.

Udzielamy wszelkich informacji w zakresie mycia, dezynfekcji, utrzymania higieny i bioasekuracji. Dobieramy właściwe materiały w zależności od zabrudzeń, powierzchni, pomieszczeń i urządzeń. Napisz do nas, przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.