Zmniejszenie zużycia wody w procesie mycia
Ilość wody, jaka wykorzystywana jest w przemyśle do wyprodukowania poszczególnych przedmiotów czy produktów spożywczych, dla niejednej osoby może okazać się szokująca. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w opublikowanym pod koniec 2019 roku raporcie, 72% stanowi zużycie wody w przemyśle – rocznie prawie 7 miliardów metrów sześciennych. W skali światowej największe zużycie przypada na sektor rolniczy, a za nim plasuje się przemysł. Tak naprawdę woda potrzebna jest na każdym etapie produkcji, a w tym podczas procesów mycia. Przeprowadzając je w sposób przemyślany i z użyciem wydajnych i skutecznych środków myjąco- dezynfekujących można znacznie obniżyć zużycie wody.
W InvestaChem znaleźliśmy sposoby na to, jak oszczędzać wodę w przemyśle i rolnictwie podczas procesów mycia.
Jak zadbać o oszczędzanie wody w przemyśle?
Wdrożenie rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia wody będzie zależało od stosowanych w danym zakładzie praktyk. W większości z nich istnieje jednak możliwość wprowadzenia drobnych, ale jakże korzystnych dla środowiska, zmian.
Zużycie wody w przemyśle w procesie mycia można ograniczyć poprzez:
- wykorzystanie wody technologicznej z różnych obszarów do mycia sprzętu;
- korzystanie z węży wyposażonych w pistolety, które uruchamia się za pomocą spustu;
- wstępne mycie bez użycia wody np. za pomocą specjalnych skrobaków i szczotek w przypadku zaschniętych zabrudzeń;
- mycie w zamkniętym obiegu wody, np. w wannach;
- używanie odpowiednio dobranych dysz i lanc, które zoptymalizują zużycie wody i cały proces mycia;
- alternatywne metody czyszczenia jak na przykład za pomocą sprężonego powietrza czy suchego lodu;
- korzystanie z ograniczników i regulatorów przepływu wody;
- stosowanie jak najmniejszej ilości wody do wypłukania instalacji technologicznych.
Systemy oszczędzania wody – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Odpowiednio dobrane systemy i narzędzia wykorzystywane w procesie mycia mają niebagatelne znaczenie w kontekście tego, jak oszczędzać wodę w przemyśle. Dbając o to, aby akcesoria były wykonane z wysokiej jakości materiałów, minimalizuje się ryzyko przeciekania. Na zużycie wody w przemyśle w procesie mycia korzystnie wpływa również stosowanie węży o stosunkowo małej średnicy – optymalnie powinna wynosić ona około 10-15 mm. Zainwestuj w droższe dysze ze stali nierdzewnej, które są bardziej wytrzymałe niż mosiężne i plastikowe oraz bardziej higieniczne. Ponadto regularnie monitoruj stan dysz – może się bowiem w nich odkładać kamień, co zmniejszy strumień wody, ale nie jej zużycie.
Proces mycia CIP – sposób na zmniejszenie zużycia wody w procesie mycia
Proces mycia w obiegu zamkniętym CIP (Cleaning in Place) to metoda na czyszczenie zamkniętych linii produkcyjnych. Polega na automatycznym myciu rur, urządzeń, filtrów od wewnątrz bez konieczności ich demontażu. Jest to także sposób na zmniejszenie zużycia wody o około 25-30%. Proces może odbywać się za pomocą zarówno ciepłej, jak i zimnej wody. Ponadto oprócz wody pozwala on zminimalizować również zużycie środków chemicznych.
Optymalizacja wydatków poprzez zmniejszenie zużycia wody
Oszczędzanie wody w przemyśle wiąże się nie tylko z ochroną środowiska, ale przede wszystkim z ograniczeniem stałych kosztów. Mniej zużytej wody to również mniejsza ilość ścieków, a uwzględniając to wszystko, w skali roku Twój biznes może naprawdę sporo zaoszczędzić. Pamiętaj, że oprócz wspomnianych działań w procesie mycia bardzo istotne są stosowane środki chemiczne. W InvestaChem pomożemy dobrać Ci je w taki sposób, aby ograniczyć ich ilość, ponieważ mniej preparatów myjących to nie tylko niższe koszty, ale również mniej wody zużytej do ich spłukania.
Udzielamy wszelkich informacji w zakresie mycia, dezynfekcji, utrzymania higieny i bioasekuracji. Dobieramy właściwe materiały w zależności od zabrudzeń, powierzchni, pomieszczeń i urządzeń. Napisz do nas, przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.