Mycie strzemion w zakładach produkcji drobiu

20 listopada 2022

InvestaChem

Jednym z niezbędnych elementów przy produkcji drobiu jest zastosowanie strzemion do jego zawieszania. Tak jak na każdym innym etapie, tak i na tym wymaga się szczególnej dbałości o higienę. Ma ona bezpośredni wpływ na jakość finalnego produktu. Mycie strzemion w zakładach produkcji drobiu może odbywać się na różne sposoby – ręcznie, za pomocą myjek lub za pomocą nowoczesnych metod eliminujących obecność szczotek i jakichkolwiek innych elementów ruchomych. Sprawdź wszystkie możliwości i wybierz spośród nich tę najbardziej efektywną.

Do czego służą strzemiona?

Strzemiona wykorzystuje się na różnych etapach produkcji. Mogą występować m.in. strzemiona linii patroszenia, uboju, ociekania czy dzielenia. Niezależnie, gdzie się znajdują, służą do zawieszenia na nich drobiu. Zamontowane są na podwieszonym przenośniku, dzięki czemu przemieszczają się wzdłuż linii, umożliwiając automatyczne i sprawne patroszenie czy ubój. Ze względu na swoje zadania wymagają zachowania odpowiedniej higieny.

Mycie strzemion – metody

W zakładach przetwórstwa drobiu spotkać się można z różnymi metodami czyszczenia strzemion. Do najpopularniejszych z nich należy:

  • mycie ręczne – ta metoda wymaga zaangażowania personelu i jest dość czasochłonna, a przez to kosztowna. Jednocześnie nie gwarantuje 100% skuteczności;
  • mycie tradycyjne za pomocą myjki – metoda ta polega na tym, że przemieszczające się strzemiona wjeżdżają pomiędzy obracające się myjki, które dzięki zastosowaniu dysz natryskowych, myją je. Ich zaletą jest to, że są bezobsługowe, może je zamontować na każdym etapie linii produkcyjnej. Także myją strzemiona niezależnie od ich kształtu czy rozmiaru. Myjki konwencjonalne zdecydowanie szybciej poradzą sobie z myciem strzemion, jednak zużywają bardzo duże ilości wody. Ponadto przy obecnych prędkościach linii produkcyjnych nie do końca sobie radzą z tym zadaniem. Są raczej rozwiązaniem dla starszych linii, których prędkość była zdecydowanie niższa. Kolejnym problemem jest fakt, że na myjkach, które najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, osadzają się zanieczyszczenia pochodzące ze strzemion. To może w efekcie doprowadzić do zanieczyszczeń krzyżowych, zamiast przed nimi chronić;
  • mycie strzemion automatyczne – najnowocześniejszą alternatywą dla wspomnianych metod jest automatyczne mycie strzemion. System wyposaża jest w komory, w których miesza się woda ze sprężonym powietrzem. Silny strumień takiej mieszanki jest w stanie usunąć wszelkie zabrudzenia. Nie tylko te widoczne gołym okiem, ale również mikrobiologiczne bez kontaktu z czyszczoną powierzchnią. Ta metoda pozwala znacznie skrócić czas poświęcony na mycie strzemion, skutecznie wyczyścić je, ograniczyć zużycie wody. Ogranicza także liczbę personelu oddelegowanego do tego zadania. Co ważne, system ten można wykorzystać również do czyszczenia innych elementów.

Dlaczego mycie strzemion jest tak istotne w procesie przetwórstwa drobiu?

Mycie strzemion to nic innego jak sprostanie najwyższym standardom higieny, a te gwarantują wysokojakościowy produkt. Ryzyko skażenia występuje na każdym etapie produkcji. Zapobiec mu możesz tylko i wyłącznie wtedy, gdy zastosujesz odpowiednie metody czyszczenia i preparaty czyszczące oraz dezynfekujące. Każdy zakład produkcyjny ma inną specyfikę, dlatego decyzja na temat tego, które rozwiązania sprawdzą się, zawsze powinny być indywidualną decyzją. Proces mycia strzemion nie jest tu wyjątkiem. Wybierz metodę, z której chcesz korzystać, a w InvestaChem otrzymasz pomoc w kwestii doboru odpowiednich środków chemicznych.

Sprawdź: FOAM PLUS i POLISAMIR


Udzielamy wszelkich informacji w zakresie mycia, dezynfekcji, utrzymania higieny i bioasekuracji. Dobieramy właściwe materiały w zależności od zabrudzeń, powierzchni, pomieszczeń i urządzeńNapisz do nas, przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Sprawdź resztę wpisów
InvestaChem

Jak myć i dezynfekować pomieszczenia inwentarskie?

Rentowność produkcji zwierzęcej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest zdrowie zwierząt. Profilaktyka weterynaryjna wskazuje, że w dużej mierze zależy ono od sposobu i dokładności przeprowadza...

18 sierpnia 2023

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami produktowymi, nadchodzącymi wydarzeniami i biuletynami. Nie przegap żadnej ważnej informacji – dołącz do naszej społeczności już dziś!

    Klikając przycisk „Zapisz się”, potwierdzasz, że zgadzasz się z naszym Regulaminem

    Newsletter

    Cenimy prywatność użytkowników

    Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.